Stacja Oceny Liliowców

Home » Stacja Oceny Liliowców

Arboretum Wojsławice stacją oceny nowych selektów liliowców

Z inicjatywy dr. Tomasa Tamberga, członka honorowego niemieckiego Towarzystwa Miłośników Bylin (Gesellschaft der Staudenfreunde), Arboretum Wojsławice zostało w 2014 roku wytypowane do oceny nowych europejskich selektów liliowców – jako jedna z trzech placówek tego typu w Europie, obok:

Cottbus (Frau Komolka z Cottbuser Gartenschau-Gesellschaft, Vorparkstr. 2, 03042 Cottbus)
– Höxter (Yvonne Bouillon z Hochschule Ostwestfalen-Lippe, FB 9 Landschaftsarchitektur und Umweltplanung, Botanischer Garten Höxter, An der Wilhelmshöhe 44, 37671 Höxter).

W 2014 roku pierwsze selekty przysłało siedmiu europejskich hodowców. Ogółem stacje oceny opiniowały 19 selektów. Przeważali hodowcy z Niemiec (Manfred Beer, Heinz Majaura, Margitta Herrn, Wolfgang Heuss, TomasTamberg), ale do oceny przedstawił także trzy swoje odmiany Jerzy Byczyński z Ratowic. Dwie z nich, ‘Hipolit Cegielski’ i ‘Grom’, po trzech latach oceny otrzymały w 2016 roku certyfikat: WERTVOLLE GARTENSORTE (cenna odmiana ogrodowa).

W 2015 roku 17 swoich selektów dostarczyło do oceny siedmiu hodowców, w tym Stanisław Achramowicz, który przedstawił trzy selekty. Po zakończeniu oceny jeden z nich, ‚WPS’, we wszystkich placówkach uzyskał europejski certyfikat: EMPFEHLENSWERTE GARTENSORTE (godna polecenia odmiana ogrodowa).

W 2016 roku również zgłoszono do oceny 17 selektów. Wśród zgłaszających hodowców, w większości niemieckich, znaleźli się Isidor Golob ze Słowenii oraz Jan & Andy Wyers z Anglii.

Rekordową liczbę selektów (19) zgłoszono w 2017 roku. Wśród pretendentów do certyfikatu po raz pierwszy pojawili się hodowcy z Czech: Karel Slinger, Petr Mimránek i Zdeněk Krupa.

Wszystkie selekty ocenione od 2002 roku można zobaczyć tutaj.

UA-55246630-1