Ogród Pokazowy (Display Garden AHS)

Home » Ogród Pokazowy (Display Garden AHS)

Display Garden AHS Arboretum Wojsławice, Poland

W 2013 r. American Hemerocallis Society (skrót AHS) przyznało wojsławickiej kolekcji liliowców (Hemerocallis) status ogrodu pokazowego, czyli Display Garden. To drugi na świecie tego typu ogród pokazowy poza USA i Kanadą. Pierwszym w Europie był Taglilien-Rondell w Park der Gärten w Bad Zwischenahn. Dzięki certyfikatowi AHS Arboretum w Wojsławicach znalazło się w gronie najlepszych tego typu ogrodów świata.

Oficjalna współpraca między partnerskimi placówkami – Park der Gärten w Bad Zwischenahn i Arboretum w Wojsławicach – została zawarta w dniu 15 kwietnia 2015 r.

Idea ogrodów pokazowych AHS narodziła się w latach 70. XX wieku w USA. Dotychczas ponad 330 ogrodów amerykańskich, w tym i kanadyjskich, uzyskało statut ogrodu pokazowego. Organizuje się je w celach edukacyjnych i naukowych – wspierają również hodowlę oraz prezentują szerokiemu gronu najlepsze odmiany liliowców i możliwości ich zastosowania.

Każda tego typu kolekcja musi spełniać kilka ważnych kryteriów: powinna być odpowiednio wyetykietowana, dobrze utrzymana, otwarta dla publiczności, posiadać dział odmian historycznych (min. 50 odmian wyhodowanych przed 1980 r.) i w miarę możliwości prezentować różnorodne grupy odmian. Niezbędnym jest też uzyskanie pozytywnej rekomendacji zasłużonego członka AHS – w przepadku Arboretum w Wojsławicach była to opinia Artura Jasińskiego, cenionego polskiego hodowcy.

Tablica informacyjna Narodowej Kolekcji Liliowców w Woj   Hemerocallis 'Berliner Premiere' (Arboretum Wojsławice Poland) - fot. Hanna Grzeszczak-Nowak   Arboretum-Wojslawice-Polen-Hem.-Wide-Wide-World   Arboretum-Wojslawice-Polen-Kolekcja-Narodowa-Liliowców-i-Display-Garden-AHS-2   Arboretum-Wojslawice-Polen-Kolekcja-Narodowa-Liliowców-i-Display-Garden-AHS-4   SONY DSC   Arboretum Wojslawice (Poland) - Kolekcja Narodowa Liliowców i Display Garden AHS - fot. TN   Hemerocallis 'Berliner Premiere' Tamberg 1979_06.07.2013 WOJ HGN (67)   Liliowiec 'BRUNETTE' 2012   Polnischen National Taglilien-Sammlung in Wojslawice (3)   Kolekcja Narodowa liliowców w Arboretum w Wojsławicach w lipcu - HGN (1)   Kopia Polnischen National Taglilien-Sammlung in Wojslawice

Intensywny rozwój kolekcji liliowców w Arboretum rozpoczął się w 2002 r. Obecnie obejmuje ona ok. 20 dzikich gatunków i ponad 3 tys. odmian. Jest to najbogatszy zbiór nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Szczególne miejsce zajmują w nim odmiany polskich hodowców, w tym brata Stefana Franczaka z Warszawy. Największe wrażenie robią rozległe nasadzenia, które zostały malowniczo rozplanowane na zboczu Ostrej Góry.

W kolekcji liliowców wyodrębniono następujące grupy odmian:

 •  odmiany historyczne
 •  odmiany polskich hodowców
 •  odmiany niemieckich hodowców
 •  odmiany amerykańskich hodowców (serie:  Broadway, Chicago, Siloam)
 •  odmiany nagrodzone medalem AHS – Silver Stout Medal
 • odmiany pełnokwiatowe
 •  odmiany pajęcze
 • odmiany UFO
 • odmiany z oczkiem
 •  odmiany miniaturowe
 •  odmiany pachnące
 •  odmiany krajobrazowe

W 2014 r., z inicjatywy dra Tomasa Tamberga z Berlina, w Arboretum powstała jedna z trzech stacji oceny odmian liliowców Towarzystwa Miłośników Bylin (Gesellschaft der Staudenfreunde – Fachgruppe Hemerocallis), do której wszyscy hodowcy mogą nadsyłać swoje siewki. Najlepsze mieszańce liliowców otrzymują certyfikat jakości i co roku wybierany jest europejski liliowiec roku (Europäische Taglilie des Jahres).

 

Zapraszamy do odwiedzania Arboretum w Wojsławicach
w czasie pełni kwitnienia liliowców, która przypada na połowę lipca.
Miłośnicy tej grupy roślin spotykają się corocznie
w drugi weekend lipca na święcie liliowców – HEMEROmania
.

UA-55246630-1