POLSKA HODOWLA LILIOWCÓW

STANISŁAW ACHRAMOWICZ

W latach 2002–2010 stworzył serię odmian liliowców z Grupy Sudetic (tetraploidy) oraz Foresudetic (diploidy). Przyjęty przez hodowcę schemat tworzenia nazw odmianowych  promuje region Dolnego Śląska, z którego wywodzi się hodowca,oraz jednoznacznie wskazuje na  polskie pochodzenie  tych mieszańców. Baśniowy świat zawarty w nazwach odmian to dodatkowa edukacyjna i promocyjna wartość tej kolekcji.

 

JANINA BIAŁOBŁOCKA (zm. 2014)

Pasjonatka roślin z Łowicza, przyjaźniła się z bratem Stefanem Franczakiem. Miała w kolekcji wiele jego odmian, które stanowiły źródło roślin rodzicielskich dla uzyskania własnych siewek. Niestety zachowały się tylko nieliczne jej selekty. W naszej kolekcji posiadamy jedną odmianę ‘Stanisław’.

ELŻBIETA I ZBIGNIEW BILSCY

Prowadzą od ponad 40 lat Gospodarstwo Ogrodnicze specjalizujące się w produkcji bylin, głównie piwonii, roślin cebulowych oraz liliowców. W naszej kolekcji posiadamy jeden selekt pochodzący z ich hodowli.

JERZY BODALSKI

Nestor polskiej pediatrii i diabetologii, ceniony profesor akademicki oraz pracownik naukowy. Może poszczycić się rejestracją 90 odmian liliowców w AHS w latach 2013-2014 r. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Lilii (1981 r.) – pierwsze sukcesy osiągnął właśnie w hodowli tej grupy roślin. Od kilku lat prowadzi Eksperymentalną Szkółkę Liliowców i czynnie działa w Klubie Hodowców Liliowców „Hemerocallis Club” (2011 r.).

 

JERZY BYCZYŃSKI & TOMASZ NOWAK 

Emerytowany nauczyciel z Ratowic  k. Jelcza – wielki pasjonat i popularyzator liliowców, kosaćców i dalii.   W latach 2006–14 zarejestrował, przy współpracy z prof. Tomaszem Nowakiem, dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Liliowców 206 nowych odmian. Są to silne, mrozoodporne, głównie tetraploidalne mieszańce o dużych, wielobarwnych kwiatach, przystosowane do polskich warunków klimatycznych.

STEFAN FRANCZAK

Warszawski jezuita (1917−2009), któremu światową sławę ogrodniczą, oprócz powojników (Clematis),  przyniosły także odmiany liliowców. W   latach   80. i  90. XX w. zarejestrował  w AHS − Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Liliowców 95 wartościowych odmian. Był prekursorem ich hodowli w Polsce. Wielu nadał nazwy odnoszące się do ważnych postaci i wydarzeń w historii Polski, przyczyniając się do popularyzacji naszego kraju na świecie. W Arboretum w Wojsławicach można zobaczyć niemal kompletny jego dorobek hodowlany – 115 odmian liliowców, uporządkowanych alfabetycznie.

EMIL GWIZDAŁA

Absolwent Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, który wraz z rodziną prowadzi od kilku lat niewielkie gospodarstwo rolne zajmujące się produkcja roślin. Do uzyskania kilku tysięcy własnych siewek liliowców hodowca wykorzystał około 300 odmian z własnej kolekcji. Przy selekcji krzyżówek bierze pod uwagę przede wszystkim ilość łodyg kwiatowych, liczbę pąków, wytrzymałość na mróz i choroby, a także tempo rozrastania się kęp.

ARTUR JASIŃSKI

Hodowca z Piastowa, uczeń S. Franczaka i A. Koziorowskiego. Od lat 80. XX w. zarejestrował 21 odmian w Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Liliowców (AHS) – jako pierwszą w 1989 r. ‘Never Ending Story’. Celem jego hodowlanej pasji, trwającej już ponad 30 lat, jest uzyskanie odmian o kwiatach dużych, kwitnących długo, od V do IX, przystosowanych do klimatu Polski.

TADEUSZ KOSMUS

Emerytowany inżynier budowy okrętów z Gdańska. Od 35 lat uprawia i kolekcjonuje różne rośliny ozdobne, głównie kosaćce bródkowe, lilie i liliowce, ale też  kaktusy i sukulenty. Od ponad 20 lat krzyżuje najciekawsze okazy lilii i liliowców. Jego dorobek hodowlany to kilkadziesiąt odmian lilii oraz wyselekcjonowane w ostatnich dwóch latach interesujące mieszańce liliowców (blisko 30).

TADEUSZ KOTULA

Przedsiębiorca z Rybnika prowadzący rodzinną firmę. Jego fascynacja liliowcami trwa od 1992 r. i kibicuje mu w tym żona. Z pasją nie tylko je uprawia, krzyżuje, ale też fotografuje. Rodzicami jego najlepszych selektów (obecnie około 100, w tym oryginalna ciemnofioletowa ‘Bycza Krew’) są najlepsze odmiany amerykańskie.

ANTONI KOZIOROWSKI (1924–2006)

Lekarz pneumonolog, z zamiłowania kolekcjoner i hodowca różaneczników, który zarejestrował także jedną odmianę liliowca. Współpracował z bratem Stefanem Franczakiem, z którym wspólnie opublikował w 1981 r. artykuł „Hodowla, uprawa i zastosowanie liliowców” (Ogrodnictwo 7/1981).

LEOPOLD KUREK 

Emerytowany dziennikarz ze Śląska Cieszyńskiego – wielki pasjonat i popularyzator roślin. Celem jego hodowli, prowadzonej od wczesnych lat 80. XX  w., jest uzyskanie odmian liliowców o kwiatach dużych, z niezwykłą kombinacją barw (głównie w zimnych tonacjach: kość słoniowa, lawenda, purpura), o mocnej strukturze, czyli odpornych na deszcz i słońce. Rodzicami pierwszych jego krzyżówek były polskie mieszańce brata Franczaka i amerykańskie odmiany Boba Roycrofta.

 

ADAM ŁOPYTA

Pasjonat roślin z Dolnego Śląska, z zawodu farmaceuta, który od kilku lat krzyżuje liliowce, a także kosaćce, wykorzystując w hodowli m.in. proces mutagenezy. Jego celem jest uzyskanie roślin o barwnych, wzorzystych kwiatach oraz uzyskanie roślin o pstrych liściach, dekoracyjnych przez  cały sezon wegetacyjny. Arboretum posiada kilka jego pierwszych selektów (na razie z nazwami hodowlanymi).

JÓZEF NIEŚCIOR (ur. 1937)

Nauczyciel z Warmii, z zamiłowania ogrodnik. Wielki pasjonat roślin, m.in. dalii, floksów, piwonii lilaków. Hodowlą liliowców zajmował się już na studniach w latach 70, kiedy to pierwsze okazy otrzymał od ojca Stefana Franczaka. Zachowało się zaledwie kilka jego selektów z 1964 r., m.in. ‘Wspomnienie Mamy’, ‘Agatka’, ‘Profesor Bochno’ i ‘Barbara Ogonelska’, ‘Jacek Kuroń’.

GRAŻYNA ŚWIĄTKOWSKA

Od ponad 20 lat prowadzi pod Olsztynem rodzinną firmę Ismena, zajmuje się produkcją oraz hodowlą liliowców. W 2010 r. zarejestrowała w Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Liliowców pierwszą odmianę ′Warmia Olsztyn’, a w 2011 r. kolejne. Celem jej hodowli jest uzyskanie mieszańców o dużych kwiatach, z silnie fryzowanymi brzegami płatków, przystosowanych do polskich warunków klimatycznych.

UA-55246630-1