Kolekcja Narodowa to najbogatsza, odpowiednio udokumentowana, wzorcowo oznaczona i prowadzona przez specjalistów systematyczna kolekcja roślinna, np.: kolekcja rodzaju Rhododendron (Różanecznik) lub rodzaju Acer (Klon), kolekcja starych odmian Malus (Jabłoń), kolekcja roślin okrywowych, kolekcja roślin wodnych. Idea Kolekcji Narodowych zrodziła się w Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Pierwsze polskie Kolekcje Narodowe zostały zatwierdzone jesienią 2007 roku.

Kolekcja liliowców w Arboretum w Wojsławicach jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wśród imponujących wojsławickich zbiorów dominują odmiany mieszańcowe (ponad 3 tys.), których ogólna liczba na świecie przekracza 70 tysięcy. Co roku rejestruje się setki nowych odmian, kwitnących wszelkimi barwami oprócz niebieskiej. Są to bardzo niezawodne, długowieczne i łatwe w uprawie byliny, od dawna popularne także w naszych ogrodach.

W 2011 roku ta wzorcowa kolekcja została pozytywnie zweryfikowana przez komisję powołaną przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych i uzyskała status Kolekcji Narodowej. Od 1 czerwca 2013 roku zyskaliśmy status Ogrodu Pokazowego (Display Garden) Amerykańskiego Towarzystwa Liliowcowego (American Hemerocallis Society).

Z inicjatywy dr. Tomasa Tamberga, honorowego członka Niemieckiego Towarzystwa Miłośników Bylin (Gesellschaft der Staudenfreude) w 2014 roku, Arboretum zostało wytypowane jako jedna z trzech placówek w Europie do oceny nowych selektów liliowców europejskich.

W Arboretum wyodrębniono następujące kolekcje liliowców:
–  gatunki
–  odmiany miniaturowe
–  odmiany pełnokwiatowe
–  odmiany pachnące
–  odmiany historyczne
–  odmiany pajęcze
–  odmiany UFo
–  odmiany nagrodzone medalem Stout Silver Medal
–  odmiany Siloam
–  odmiany Broadway
– odmiany polskiej hodowli (m.in.: brata Stefana Franczaka, Grażyny Świątkowskiej, Stanisława Achramowicza, Jerzego Byczyńskiego i Tomasza Nowaka, Artura Jasińskiego, Leopolda Kurka).

Certyfikat AHS - USA 2013_zm
Certyfikat Hemerocallis_PL_zm
UA-55246630-1